Свет

Лидерот на Хезболах вели дека САД се обидуваат да отворат канали за комуникација

 

 

Лидерот на Хезболах во петокот рече дека Вашингтон сака да отвори канали за комуникација и покрај намалувањето на санкциите против либанската група.

Администрацијата на американскиот претседател Доналд  Трамп се обидува да отвори канали за комуникација со Хезболах во Либан преку посредници. … Ова се американските прагматичари “, изјави Саид Хасан Насралах во интервјуто за телевизијата Ал Манар на Хезболах без да  елаборира.

Немаше  коментар од Стејт Департментот на САД за тврдењето на Насрала.

Министерството за финансии на САД додаде три члена на Хезболах на листата со санкции, меѓу кои двајца либански пратеници и еден официјален претставник за безбедност.

Овој потег ја проширува американската кампања која од 2017 година назначила 50 лица и ентитети поврзани со Хезболах, која Вашингтон ја класифицира како “терористичка” организација.

Насралах ги нарече новите санкции “чест” која е  “дел од тековната битка” против Хезболах и нејзините сојузници.

“Она што е ново е навредата кон либанската држава”, рече Насралах.

“На крајот на денот, Хезболах е важен дел од земјата. Либанската влада ќе им каже на Американците, како и претходно, дека тие се дел што не смееме да го игнорираме “.

Официјален претставник на американскиот Стејт департмент во вторникот изјави дека пораката е дека останатата либанска влада “треба да ги прекине своите активности” со овие официјални лица.

Либанскиот премиер Саад ал-Харири во средата рече дека санкциите се преселија во “нова насока”, но нема да влијаат на работата на владата.

Related posts

Leave a Comment