Свет

Ликвидирани Полски платеници кај Харков

Заменик-командантот на артилериски вод со кодно име Лена раскажа како пред неколку дена полски платеници биле ликвидирани во регионот Харков, обидувајќи се да направат пробив. Според него, огнениот пораз на непријателските сили бил нанесен со уништувањето на БМ-27 Ураган МЛРС.

„ Пред околу пет дена беше направен обид за пробив, Полјаците напредуваа… Како дел од илјада луѓе, користејќи оклопни возила, работевме цела ноќ. Резултатите се соодветни, малку луѓе останаа таму … Непријателските сили ја напуштија опремата, имаа многу „две стотинки“. Артилеријата си ја заврши работата “, рече тој во интервју за РИА Новости.

Претходно, војници на првиот корпус на Народната милиција на ДНР изјавија за Известија како упаднале во позициите на украинските милитанти и заплениле голема количина странско оружје во близина на селото Невелскоје.

Related posts

Leave a Comment