Свет

Лондонскиот суд го осуди Асанж на 50 недели за прекршување на кауцијата

Судиkата Дебора Тејлор нагласи дека Асанж може да побара предвремено помилување откако ќе отслужи половина од мандатот ако не направи други прекршоци

ЛОНДОН, 1 мај. Лондонскиот суд го осуди основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, на 50 недели затвор поради кршење на условите за неговата кауција.

Казната беше објавена во средата во Краун Судот во Саутак.

Судиката Дебора Тејлор изјави дека е тешко да се “предвиди посериозен пример за прекршокот”, па дури и со оглед на олеснителните околности, казната е близу до максимум. Асанж можеше да се соочи со максимална затворска казна од една година или 52 недели.

“Од суштинско значење е владеењето на правото дека никој не е над или надвор од дофатот на законот. Наредбите на Судот треба да се почитуваат”, рече таа. Според неа, не постои разумен изговор за однесувањето на Асанж. Таа, исто така, ги отфрли повиците за помилување врз основа на тоа што седум години Асанж помина во амбасадата.

Судијата истакна дека Асанж може да побара предвремена условна казна откако ќе помине половина од мандатот ако не направи други прекршоци.

Адвокатот на Асанж, Марк Самерс, му рече на судот дека неговиот клиент бил принуден да дејствува бидејќи се плашел од “киднапирање и тортура” од страна на САД, но судијата го нарече аргументот “нереален”.

Во четвртокот, лондонскиот Вестминстер магистрален суд ќе започне со разгледување на барањето на САД за екстрадиција на Асанж. Американското Министерство за правда го обвини Асанж за прислушување со цел да добие неовластен пристап до податоците зачувани на компјутерите во сопственост на американската влада.

Асанж го основаше порталот Викиликс во 2006 година за да објавува доверливи информации за активностите на голем број влади, вклучувајќи ги и оние на САД. По обвиненијата за вознемирување кои беа поднесени против него во Шведска во 2012 година, Асанж побара засолниште во лондонската амбасада на Еквадор за да избегне екстрадиција. Случајот со силување беше отфрлен во 2017 година, но Обединетото Кралство продолжи да инсистира на тоа дека Асанж ќе биде уапсен поради неговото непојавување на судот во Лондон.

Асанж беше уапсен од  полицијата на Обединетото Кралство на 11 април, откако претседателот на Еквадор, Ленин Морено, го објави повлекувањето на неговиот азил. Неговите адвокати велат дека ако биде екстрадиран во САД, Асанж може да се соочи со казна затвор од 35 години или смртна казна. Американското Министерство за правда, меѓутоа, рече дека Асанж може да добие петгодишен затворски мандат најмногу за компјутерски хакирање

 

Related posts

Leave a Comment