Занимливости

„Лудиот Мајк“ загина обидувајќи се да докаже дека Земјата е рамна плоча (ВИДЕО)

 

Мајк Хјуз, попознат како Лудиот Мајк, загина кога ракетата направена од самиот тој, се сруши. Со овој експеримент, Мајк се обиде да докаже дека Земјата е рамна.

,, Во овој тежок период нашите мисли и молитви се насочени кон семејството и пријателите на Мајк Хјуз. Ова лансирање беше неговиот сон и канал Science беше со него за да го сними патувањето “, се вели во соопштението канал Science ( наука ), пренесува CNN .

Наводно, Хјуз требаше да го изведе летот како дел од новата серија „ Домашни астронаути “  , според веб-страницата на Discovery Channel . 

Мајк Хјуз и Волдо Стокс изградија ракета на парен погон. Според нивниот план, ракетата требало да го крене Мајк на надморска височина од околу 1.530 метри ( 5.000 стапки) над пустината, во близина на градот Бастроу, Калифорнија.

Видео снимката направена од набљудувачите на експериментот го покажува лансирањето на ракетата, како падобранот не се отвора и смртоносниот пад на Мајк Хјуз. 

Во 2002 година, Мајк постави Гинисов рекорд за најдолг лет (скок) во луксузен седан, кога „прелета“ 31 метри,  во автомобил ,,Линколн Таункар”. 

 

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!

Related posts

Leave a Comment