Свет

Лукашенко : Го предупредив Помпео, ако Полјаците или Литванците само се осмелат на агресија … ќе одговориме

Lukašenko 2. i 3. decembra u Srbiji - Politika - Dnevni list Danas

Белорускиот претседател Александар Лукашенко ги негираше обвинувањата дека за време на неодамнешниот телефонски разговор со американскиот државен секретар Мајк Помпео му упатил некои барања и посочи дека двајцата имаат „многу добри односи“. Како што рече, во исто време, тој го предупредил Помпео дека Белорусија ќе одговори во случај на агресија од соседните земји.

Лукашенко ги откри деталите од разговорите на 24 октомври, за време на кои портпаролот на американскиот Стејт департмент претходно изјави дека Помпео побарал од белорускиот претседател веднаш да го ослободи американскиот државјанин, политички стратег Виталиј Шклијаров и да му дозволи да ја напушти Белорусија.

„Помпео и јас имаме многу добри односи. Се што пишуваат на каналите на Телеграм е глупост. Тој не бараше ништо од мене, тоа беше многу топол и срдечен разговор “, рече шефот на Белорусија, а пренесе Спутник Белорусија.
Во исто време, Лукашенко го предупреди шефот на американската дипломатија дека Белорусија е подготвена да одговори во случај на агресија од соседните земји.

„Но, јас му реков директно и на пријателски начин:„ Мајк, и покрај тоа, разбирам што се случува “. И го предупредив, ако се осмелат особено од полска страна, потоа литванската, а можеби и украинската страна (што дури не се разгледува, не им е до тоа) – ние ќе одговориме на тоа “, истакна белорускиот лидер

Како што рече, Помпео тогаш го уверил дека „тоа никогаш не може и нема да се случи“.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!