Свет

Лукашенко : Повторувањето на изборите е смрт за Белорусија како држава а НАТО тоа го посакува

 

 

Фотографија на Antiimperialistische Aktion.

Повторувањето на изборите би значело смрт на Белорусија како држава, рече претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, на собирот во Минск.

„Раководството на НАТО бара од нас да одржиме нови избори. Ако ја исполниме нивната желба, тоа би било смрт на нашата земја“, рече Лукашенко, пренесува Тас.

Лукашенко рече дека нема да дозволи предавање на Белорусија дури и по цена на сопствениот живот.

“Заедно со вас, и покрај сите тешкотии и проблеми, ние изградивме прекрасна земја. На кого решивте да ја предадете? Ако некој се обиде да ја предаде оваа земја, јас ќе се спротивставам на тоа, дури и ако е мртва”, рече Лукашенко и клекна во благодарност пред на неговите приврзаници кои се собраа на плоштадот Независност во Минск.

“Благодарам. За прв пат во мојот живот, јас сум на колена, пред вас. Вие го заслужувате тоа”, заврши Лукашенко.

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко им се придружи на своите приврзаници денеска на митингот пред седиштето на владата во Минск. „Благодарам што дојдовте. Дојдовте тука за да ја заштитите својата земја, независноста и вашите семејства!“, Изјави Лукашенко пред толпата од околу 1.000. Тас.

Фотографија на Antiimperialistische Aktion.

Протестите во Белорусија започнаа по објавувањето на резултатите од претседателските избори, на кои победи Александар Лукашенко со повеќе од 80 проценти од гласовите. Опозицијата не ги призна, додека лидерот на опозицијата, Светлана Тихановска, ја напушти земјата и замина во Литванија.

Првите три дена демонстрации беа насилни, при што полицијата употреби солзавец, водени топови, шок-бомби и гумени куршуми за да ги растера.

Според податоците на Министерството за полиција на Белорусија, во немирите од 9 до 13 август се повредени 121 полицаец, додека започнала 90 кривични постапки. Едно лице загина. Беа уапсени скоро 7.000 демонстранти, но голем број подоцна беа ослободени.

Протестите против Лукашенко и неговата победа на последните избори траат со денови во Белорусија, а денес за прв пат неговите приврзаници се собраа на контра-митинг.

Путин и Лукашенко се подготвени заеднички да одговорат на заканите

Претседателите на Русија и Белорусија, Владимир Путин и Александар Лукашенко, денеска повторно телефонски разговараа за состојбата во Белорусија и протестите по претседателските избори и ја потврдија нивната подготвеност заеднички да одговорат на надворешните закани, пренесува „Белта“.

Според прес-службата на претседателот на Белорусија, тие потврдија дека во случај на влошување на состојбата поради надворешни закани, тие ќе реагираат заеднички, врз основа на договорот за сојуз на двете држави.

Кремљ рече дека двајцата лидери разговарале за ситуацијата во Белорусија по изборите, меѓу другото и за притисокот што доаѓа од надвор.

Related posts

Leave a Comment