Свет

Лукашенко: Путин ги запре сите коронавируси во светот

Belarus opposition calls for tougher sanctions against 'co-aggressor'  Lukashenko – EURACTIV.com

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека му рекол на рускиот претседател Владимир Путин дека ги „запрел сите коронавируси во светот“.

– Вчера му реков на Путин: Слушај, добро направи – војната е војна, но веднаш ги сопревте сите коронавируси во светот, сите се опоравија – рече Лукашенко, пренесува РИА Новости.

Лукашенко додаде дека светот сега се прераспоредува и постави прашање каква улога имала пандемијата во тоа.

– Се уште (не знам), но склон сум за тоа (дека имаше голема улога). Кога ќе споредиме сè, ќе донесеме заклучоци – рече Лукашенко.

Претседателот на Белорусија вчера на космодромот Восточни се сретна со рускиот лидер Владимир Путин, а денеска е во Владивосток.

Related posts

Leave a Comment