Свет

Мадуро и се заблагодарува на венецуелската опозиција за учеството во преговорите со владата

 

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро им изрази благодарност на своите политички противници за учеството во преговорите со владата.„И се заблагодарувам на венецуелската опозиција што продолжи да учествува во политичкиот дијалог преку„ механизмот на Осло ““, напиша Мадуро на својот официјален профил на Твитер во петокот. „Ја потврдувам подготвеноста да останеме на масата на преговорите и покрај сите случувања со цел да се изнајдат решенија што ќе обезбедат мир и просперитет во земјата“, додаде тој.

Претходно во петокот, норвешкото Министерство за надворешни работи соопшти дека „претставниците на главните политички актери во Венецуела ги продолжуваат преговорите што беа започнати во Осло во рамките на табелата за преговори што работи на континуиран и ефикасен начин“. „За време на преговорите, страните ја потврдија својата подготвеност да напредуваат во потрагата по договорено и уставно решение, фокусирано на благосостојбата на венецуелскиот народ“, додаде Министерството за надворешни работи.

Во мај, најмалку два рунди индиректни разговори помеѓу владата на Венецуела и опозицијата се одржаа во Осло под медијатонот на Норвешка. На 8 јули започна новата рунда разговори во Барбадос. Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро изјави дека разговорите се сеопфатни и не исклучува дека консултациите може да резултираат со договор.

 

Related posts

Leave a Comment