Свет

Мадуро: Путин „победнички“ по бунтот на Вагнер

Рускиот претседател Владимир Путин успеа да спречи граѓанска војна во неговата земја, изјави во саботата венецуелскиот лидер Николас Мадуро, неколку часа откако шефот на ПМЦ Вагнер Евгениј Пригожин се согласи да се повлече и да го прекине бунтот.

Говорејќи на настанот за комеморација на Денот на боливарската армија, Мадуро повтори дека Каракас се солидаризира со Путин. Рускиот лидер „се соочи со обид за предавство и граѓанска војна и во овој момент тој е победник со Русија во мир“, рече претседателот.

„Од Венецуела, сета наша поддршка за претседателот Владимир Путин, братот на Венецуела“, додаде тој.

Неговите изјави уследија откако венецуелското Министерство за надворешни работи, зборувајќи во име на Мадуро, „остро ја осуди“ групата Вагнер и нејзиниот водач Евгениј Пригожин по нивните напори да „промовираат вооружен бунт… преку методи на терористи“.

Неговите изјави уследија откако венецуелското Министерство за надворешни работи, зборувајќи во име на Мадуро, „остро ја осуди“ групата Вагнер и нејзиниот водач Евгениј Пригожин по нивните напори да „промовираат вооружен бунт… преку методи на терористи“.

Венецуела ужива блиски врски со Москва долги години, со соработка која се движи од инвестиции во нафтената индустрија до продажба на оружје. Таа, исто така, ги осуди западните санкции кон Русија поради конфликтот во Украина, при што Мадуро ги опишува како „злосторство [и] економска војна“.

Во меѓувреме, Куба, друга земја во регионот која има долгогодишни пријателски односи со Москва, исто така изрази поддршка за Путин. Претседателот Мигел Дијаз-Канел Бермудез рече дека и карипската земја и нејзиниот народ ја изразиле својата солидарност со рускиот лидер „соочени со обидите да се предизвика вооружен бунт“.

„Ние сме целосно убедени дека единството и уставниот поредок ќе преовладуваат“, додаде тој.

Се вклучи и претседателот на Никарагва, Даниел Ортега Саведра, кој изрази поддршка и солидарност со Путин.

Во петокот вечерта Пригожин го обвини руското Министерство за одбрана дека извршил смртоносен ракетен напад врз кампот Вагнер, ветувајќи одмазда. Министерството го негираше наводот, опишувајќи го како „информативна провокација“.

Во следните часови, војниците на Вагнер, наводно, зазеле неколку воени постројки во јужниот руски град Ростов-на-Дон, при што некои сили тргнале кон Москва. Меѓутоа, во саботата вечерта, Пригожин се согласи да го запре напредувањето кон руската престолнина и да ги врати своите борци во нивните бази во замена за „безбедносни гаранции“ како дел од договорот постигнат со посредство на белорускиот претседател Александар Лукашенко.

Related posts

Leave a Comment