Свет

Маицата на францускиот претседател предизвика хаос на социјалните мрежи, Сублиминална порака на Макрон дeка е член на окултно тајно друштво кое принесува човечки жртви?

ПТИЦА, ЛОГО, ТАЈНО ЗНАЧЕ ORЕ ИЛИ ПОДВРЕМЕНА ПОРАКА? Маицата на францускиот претседател предизвика хаос на социјалните мрежи

Обраќањето на францускиот претседател Емануел Макрон за наводната важност на вакцината против корона го засени дизајнот на неговата маица.

Дали е во прашање птица, сублиминална порака или таен знак? Или тоа е само лого на був?

Неколку часа откако Емануел Макрон се обиде да ги убеди младите Французи да се вакцинираат, целата земја бруеше за неговиот говор. Точно, не толку за важноста на вакцините за ковид, туку за мистериозниот симбол на неговата кошула, пишува Депеш .

Францускиот претседател го замени својот стандарден сив костум, бела кошула и вратоврска со малку помодерен избор – црна маица. Се покажа дека неговиот моден избор предизвика поплава од шпекулации и теории на заговор што му дадоа на логото на бувот многу поголема важност отколку пораката на Макрон.

Што значи був? Дали има скриена порака при изборот на облеката на Макрон? Дали претседателската палата се обидува да испрати сигнал до острооките граѓани? Дали претседателот е член на некое тајно друштво?

Првата теорија, пренесува Гардијан , е дека тоа е логото на Боемскиот клуб, политичка група создадена во Калифорнија во 1872 година и именувана по белата епоха на европското боемско движење што се спротивставуваше на буржоазијата. Денес, тоа е исклучиво машки клуб составен од бизнисмени и политичари од САД, Европа и Азија. Инаку за Боемскиот клуб се плетат многу теории дека еднаш годишно на одреден датум, на имотот на клубот во Монте Рио, Калифорнија, се собираат членовите(елитни бизнисмени и политичари), да принесат човечки жртви на Бувот, кој во грчката митологија е божество на моќта и темнината.

Иако Боемскиот клуб има свое лого, тоа лого не е исто како геометриското лого на маицата на Макрон.

Дополнителна конфузија беше предизвикана од фактот дека два збора на француски може да се преведат како „був“ – хибу (був со збрчкани пердуви во близина на ушите) и шиет (був кој не е наежен).

Хибу е знак за лоша среќа, знак на смрт, симбол на тага, осаменост и претставник на црна магија. Шиет е следбеник на грчката божица Атина, духовен водач во келтската култура и на француски жаргон значи „супер“.

Елисејската палата се уште не се огласила по повод овие теории. Досетливите трговци веднаш ја искористија „шансата“ и ја понудија „ Тик-ток маица та на Макрон “ за 20 евра.

Related posts

Leave a Comment