Европа

Макрон за мега скандалот со Uber: Би го направил тоа повторно, отворивме илјадници работни места

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека не би променил ништо во пристапот кон американската компанија Uber додека беше министер за економија, откако неговите политички противници најавија дека ќе побараат парламентарна истрага за наводите во „Uber Papers“.

Емануел Макрон за време на посетата на француските Алпи изјави дека утре и задутре повторно би го направил истото.

„Отворивме илјадници работни места. Многу сум горд“, рече Макрон, одговарајќи на прашањата за Uber Papers .

Претходно, портпаролот на Макрон се огласи и рече дека неговите должности природно го навеле да се сретне и да комуницира со многу компании.

Францускиот министер за мали и средни претпријатија, исто така, во парламентот рече дека Макрон „само ја вршел својата работа“ кога бил министер за економија:

Да, тој разговараше со „Убер“.

Uber се обиде да обезбеди поддршка преку дискретно додворување
Во илјадници протечени доверливи документи објавени во неделата од британски Гардијан и француски Монд , беше наведено дека политичарите, вклучително и Макрон и поранешната еврокомесарка Нели Крос, и помогнале на компанијата „Убер“ да се прошири во Европа на штета на такси индустријата. .

Протечените документи велат дека технолошкиот гигант ги прекршил законите, ја измамил полицијата, користел насилство врз возачите и тајно лобирал до владите за време на неговата агресивна глобална експанзија.

Се вели дека Uber се обидел да обезбеди поддршка со дискретно додворување на премиерите, претседателите, милијардерите, олигарсите и медиумските магнати.

Според „ Гардијан“ и „ Монд “, доверливите документи откриваат како лобирањето во вредност од 90 милиони долари годишно и напорите за регрутирање политичари и помогнале на кампањата на „Убер“ да ја загрози такси-индустријата.

Додека француските таксисти организирале протести против Uber, Макрон, според документите, бил во контакт со шефот на Uber, Тревис Каланик, кој му рекол дека ќе ги реформира законите во корист на компанијата, се вели во досиејата.

Related posts

Leave a Comment