Свет

МАКРОН : НИКОЈ НЕ САКА КОНФРОНТАЦИЈА СО РУСИЈА

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека отпорот на Европа кон Русија не успеа во последните години и дека никој не сака директно да и се спротивстави на Москва и дека блискиот дијалог е единствената опција за решавање на несогласувањата.

„Го слушам отпорот на сите наши партнери. Не сум луд, тоа е целосно неефикасен систем “, рече Макрон на конференцијата за безбедност во Минхен, пренесува Ројтерс.

Тој додаде дека не гледа ниту еден од неговите сојузници подготвени за соочување со Русија.

„Треба да бараме друг пристап и да го започнеме стратешкиот дијалог, бидејќи денес зборуваме помалку и помалку, има се повеќе конфликти и не сме во состојба да ги решиме“, рече францускиот претседател.

Related posts

Leave a Comment