Свет

(МАПА) НАЈНОВ ИЗВЕШТАЈ ОД ФРОНТОТ: Жестоки борби во Мариупол, баталјонот Азов нема каде да оди освен во морето; Подготовки на терен за нов котел кај Павлоград

Специјалната воена операција на Русија во Украина започна на 24 февруари. Во Мариупол и Донбас се водат жестоки борби.

Рускиот воен аналитичар Владислав Угољни даде резиме на сите акции на бојното поле во Украина за 2 април 2022 година.

ДЕСЕН БРЕГ НА КИЕВ – Руските војници беа повлечени од овој правец. Руската војска организирано се повлече под заштита на артилеријата.

НАСОКА ЧЕРНИГОВ – На левиот брег на регионот Киев, руските трупи се повлекоа источно од линијата Нижин-Прилуки. Во моментов нема информации за повлекување во регионот Черниговски. Не е познато дали Русите ќе го задржат своето присуство во регионот Чернихив или целосно ќе бидат префрлени во регионот Суми. Блокадата на Новгород Северски продолжува.

СЛОБОЖАНСКИ ПРАВЕЦ– Во регионот се префрлаат сили, руската армија ја зајакнува контролата во централниот дел на регионот (областа на блокираниот Конотоп), а покривањето на Сума продолжува. Регионот Шостка и Глухов се блокирани на север. На југот од регионот Суми има непотврдени информации за напредувањето на Вооружените сили на Украина на север од Тростјанец. Во областа на Харков и Чугуев, фронтот остана непроменет, артилеријата беше активирана. Во областа Змии – нема промена.

Илустрација riafan.ru

ПАВЛОГРАДСКИ ЛАК

– СЕВЕРНА СТРАНА НА ЛАКОТ (од Балаклеја до Попасна) – јужно и југозападно од Изум, борбите продолжуваат, Русите продолжуваат да го контролираат преминот преку Северен Донц. Предната конфигурација е непроменета. Борбите продолжуваат во агломерацијата Северодонјецк, во моментов нема информации за ослободување на Метелкин и Кремена. Во Рубижно е воспоставена работа со локалната градска администрација. На југ од агломерацијата НМ ЛНР се приближи до Боровски. Продолжуваат борбите во областа Попасна, како и демонтирањето на украинската одбрана кај Бахмутка.

– ЦЕНТРАЛЕН ФРОНТ (од Попасна до Маринка) – борбите за Маринка (и Новомихајловка на југ) продолжуваат во областа Авдејевка (Новоселовка и Новобахмутка). Се најавува заземање на поголем дел од Новобахмутка.

Важен момент од борбите во областа Новобахмутовка. Нашиот напредок таму го елиминираше потенцијалот за железничка врска помеѓу северниот дел на Донбас (северно од Авдијивка, Горловка и Стаханов) и западниот (раскрсница во Красноармејск)

Така, северниот дел на Донбас сега железнички е поврзан со Украина само преку Славјанск-Барвенково-Дубово. И до оваа линија – околу 30 км. На оваа пруга наскоро ќе биде воспоставена противпожарна контрола, а потоа и физичка контрола. После тоа Украинците ќе имаат само патен коридор.

– ЈУЖЕН БОК НА ЛАКОТ (од реката Днепар до Маринка) – линијата на фронтот од Днепар до Велика Новоселка е непроменета. Во моментов нема информации за движење во областа Велика Новоселка (село Благодатноје), како и за движење северно од реката Кашлагач во правец на автопатот Запорожје-Доњецк.

КОТЕЛ МАРИУПОЛ – Борбите продолжуваат, најжесток отпор Украинците пружиле во околината на пристаништето, околу Азовстал и фабриката Илич. Над 50% од градот е строго контролиран од НМ на ДНР. 

НАСОКА КЕРСОН-НИКОЛАЕВ – Без промени на административните граници на регионот Керсон спроти Николаев и Кривој Рог. Акциите на двете страни имаат чисто тактички карактер.

Related posts

Leave a Comment