Свет

МАРИН ЛЕ ПЕН ИМА ШАНСИ ЗА ПОБЕДА? Поддршката за десничарскиата кандидатка расте, анкетите покажуваат ШОКАНТЕН ПРЕСВРТ

Macron vs. Le Pen: the French presidential election, explained - Vox

Кандидатката на крајната десница Марин Ле Пен му се приближи на актуелниот шеф на државата Емануел Макрон, победникот во првиот круг на претседателските избори и за неа би гласале еден процент повеќе гласачи отколку претходниот ден, покажуваат денеска објавените анкети .

Според веб-страницата на избирачкиот центар Opinion Wei-Kea Partners, за Марин Ле Пен денеска би гласале 46 отсто од гласачите, а Макрон би освоил 54 отсто од гласовите.

Анкетата, која е спроведена за потребите на неколку француски медиуми, покажува дека поддршката за десничарскиот кандидат е за процент поголема во однос на вчерашните резултати на истиот институт.

Според истата анкета, се проценува дека 70 отсто од гласачите ќе излезат на гласање во вториот круг од изборите на 24 април .

На изборите во 2017 година излезноста беше 74,56.

Related posts

Leave a Comment