Свет

МАРИН ЛЕ ПЕН: ЌЕ ГО НАПУШТИМЕ НАТО!

TOPSHOT-FRANCE-POLITICS-CONGRESS-PARTY-FN - Eagle Online

Француската претседателска кандидатка Марин Ле Пен вети дека ќе ја повлече земјата од Северноатлантската алијанса.

„Ако бидам избрана за претседател на Франција, ќе ја повлечам Франција од НАТО“, рече таа.

Ле Пен рече дека одлуката се однесува само на воената алијанса, а Франција ќе остане членка на Европската унија.„Тоа (напуштањето на ЕУ) не е моја цел. Во исто време, сакам еволуција на таа европска структура“, рече таа.

 

Related posts

Leave a Comment