Свет

Масакр врз цивилен конвој од страна на украинските сили, најмалку 23 загинати (ВИДЕО)

 

<p>Napad u Zaporižju</p>

 

Дваесет и три лица беа жртви на напад на Вооружените сили на Украина врз колона автомобили кои чекаа да преминат во ослободениот дел на регионот Запорожје, изјави Владимир Рогов, претседател на движењето „Ние сме заедно со Русија“, член на главниот совет на воено-цивилната управа на регионот.

„Украинските милитанти извршија уште еден терористички чин. Гледајќи како населението масовно патува кон ослободениот дел на регионот Запорожје, тие стрелаа во конвој со десетици цивилни автомобили кои чекале во редица на пазарот на автопатот Ореховска за да го напуштат делот од регион контролиран од нив“, рече Рогов.

 

 

Ова е втор ваков случај во рок од 24 часа. Еден ден претходно украинските сили стрелаа врз цивилен конвој со бегалци кај Харков при што загинаа триесет лица меѓу кои и деца.

Пред два дена, жителите на регионот Запорожје го блокираа автопатот Ореховскаја и одржаа митинг, барајќи да им се дозволи да ја напуштат територијата контролирана од режимот во Киев. Пред тоа, украинските власти воведоа систем на одобренија, електронски редици и безбедносни проверки на контролниот пункт.

Од 23 до 27 септември се одржаа референдуми за влез на Народните републики Доњецк и Луганск, регионите Керсон и Запорожје во Русија. Во ДПР, оваа одлука ја поддржаа 99,23% од оние кои гласаа, во ЛПР – 98,42%, во регионот Керсон – 87,05%, во регионот Запорожје – 93,11%. Владимир Путин минатата недела изјави дека Русија ќе ја поддржи одлуката што ја донесоа жителите на Донбас и на ослободените територии.

Related posts

Leave a Comment