Регион

Масовен протест во Србија против прифаќањето на европскиот план за Косово (ВИДЕО, ФОТО)

Масовен протест против прифаќањето на европскиот план за Косово (ВИДЕО, ФОТО) 1

Организаторите на средбата се цел на режимската кампања, беа залепени навредливи плакати дека јавноста се сомнева дека има врски со режимот, а беа дискредитирани и преку режимските медиуми.

Илјадници граѓани се на протестниот марш.

Се шпекулира дека колоната се протега од Славија до црквата Свети Сава, јавуваат репортерите од лице место .

Граѓаните носат бројни транспаренти, како и знамето на Србија долго неколку метри. Се чувствува мирис на темјан, а се пуштаат патриотски песни.

Од бината беше кажано дека „предавничкиот режим на Александар Вучиќ“ не дозволувал граѓани од одредени делови на Србија да дојдат на протестот.

Професорот Милош Ковиќ ја праша толпата „Дали ќе има востание“, на што толпата одговори потврдно.

Ковиќ, кој е и претседател на непартиското Движење за одбрана на Косово и Метохија, рече дека ги претставува сите Срби кои живеат во регионот и во дијаспората и изјави дека ова е „сесрпска средба“.

Професорот Ковиќ рече дека ова повеќе не е свет со кој управуваат Соединетите Американски Држави и „политичкиот Запад“, туку дека ова е мултиполарен свет во кој Русија се разбудила. Тој изјави дека во Србија, земја без слобода на медиумите, бараат дијалог, а не ботови на Александар Вучиќ.

Меѓу насобраните, покрај лидерот на овој дел од опозицијата, се и професорот Слободан Самарџиќ, претседателот на БУНТ – Права Србија, комесарот на Движењето за одбрана на Косово и Метохија, Небојша Јовиќ и други.

 

Related posts

Leave a Comment