Европа

Масовни протести против НАТО и ЕУ на улиците во Париз (ВИДЕО)

Масовна толпа демонстранти маршираше низ центарот на француската престолнина во саботата барајќи од Франција радикално да го промени својот став кон НАТО и ЕУ.

Маршот беше организиран од десничарската партија Les Patriotes (Патриоти) предводена од Флоријан Филипот, поранешен заменик шеф на Националното собрание на Марин Ле Пен. Наречен „национален состанок на отпорот“ , собирот привлече „илјадници и илјадници“ луѓе, според Филипот, кој исто така беше член на Европскиот парламент помеѓу 2014 и 2019 година.

Демонстрантите држеа голем транспарент на кој пишуваше „ Отпор “ и помали плакати на кои пишуваше „ Frexit “ – упатување на барањето Франција да ја напушти ЕУ. Многумина демонстранти го вееја и државното знаме.

 

Според видеата објавени од Филипот на социјалните мрежи, толпата извикувала: „Ајде да излеземе од НАТО!“ Тие, исто така, побараа соборување на францускиот претседател Емануел Макрон додека маршираа во близина на зградата на парламентот, како што се наведува на снимката.

 

 

Демонстрантите го осудија „дејствувањето“ на НАТО, како и економското „прекинување“ и „рестрикциите на енергијата и здравјето“, поврзани со санкциите што ЕУ ги воведе на Русија поради конфликтот во Украина.

 

Француските власти не го коментираа собирот и не дадоа официјални податоци за бројот на демонстрантите. И француските медиуми главно го игнорираа настанот. Според веб-страницата на Les Patriotes, слични собири се одржале и на 3 и 17 септември.

Немирите доаѓаат додека Франција се повеќе се бори да се справи со тековната енергетска криза, чија главна причина е политиката на санкции на ЕУ. Минатиот месец, шефот на францускиот енергетски регулатор CRE предупреди дека приватните домаќинства би можеле да се соочат со прекин на електричната енергија оваа зима доколку има силни студени периоди.

Ле Пен, исто така, предупреди дека нацијата треба да се подготви за тешка зима. Десничарскиот политичар за BFMTV изјави дека санкциите кон Русија не функционираат и наместо тоа му штетат на францускиот народ.

Related posts

Leave a Comment