Европа

Матео Салвини: ЕУ треба да ја плати сметката за антируските санкции

Санкциите против Москва се оправдани, но обичните луѓе треба да бидат заштитени, смета лидерот на Лега Норд

Европската унија треба да ги компензира своите граѓани за „енергетската пандемија“ што произлегува од антируските санкции поради конфликтот во Украина, изјави во неделата поранешниот вицепремиер на Италија, Матео Салвини.

Говорејќи за радиото РТЛ, Салвини, член на Сенатот кој ја предводи десничарската партија Лега Норд, направи паралела со пакетите финансиски стимулации за време  на Ковид заклучувањето.

„ Нека Европа, како што се случи за време на пандемијата, постави штит, за да ги заштити семејствата и бизнисите и да ги покрие дополнителните сметки што семејствата треба да ги платат “, рече тој, додавајќи дека Брисел ќе треба да усвои такви мерки за да се спречи масовната невработеност. .

Салвини, исто така, ја сигнализираше својата поддршка за антируските санкции, и покрај нивната очигледна неефикасност. Тој истакна дека неговата партија ги поддржа сите видови поддршка за Украина и ја осуди руската воена офанзива. Сепак, тој истакна дека Москва се врти во профитот од високите цени на нафтата и гасот, додека Европа се опоравува од енергетската криза.

„ Тоа би бил единствениот случај во кој санкционираното лице заработува пари, а тој што санкционира страда “, истакна тој, додавајќи дека Брисел признава дека економската војна е меч со две острици.

Според италијанскиот политичар, ЕУ не може едноставно да ги укине санкциите, бидејќи тоа би значело попуштање пред Русија.

Сепак, минатата недела Салвини ја повика ЕУ да ја преиспита својата антируска политика на санкции, велејќи дека тоа би можело да им наштети на земјите-членки повеќе отколку на Москва. „ Ако работат, добро, но ако ги погодат земјите кои санкционираат повеќе отколку Русија… тие ќе ја поттикнат војната наместо да промовираат мир “, тврди тој.

Во Италија се закажани општи избори на 25 септември по падот на владата на Марио Драги во јули. Според студијата објавена минатиот месец од тинк-тенк институтот Катанео, италијанскиот десничарски блок, чиј дел е и Лега Норд на Салвини, е на пат да освои широко мнозинство во двата дома на парламентот.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!