Свет

МАТЕО САЛВИНИ: Приемот на Финска и Шведска во НАТО треба да се одложи

Italy's Salvini arrives in Poland to help with refugees – EURACTIV.com

Лидерот на десничарската италијанска партија Лига, која е дел од владејачката коалиција, Матео Салвини изјави дека треба да се одложи приемот на Финска и Шведска во НАТО, додавајќи дека испраќањето ново оружје во Украина не придонесува за мирно решение. на ситуацијата.

Зборовите на Салвини од саботниот состанок на Лигата во Рим ги пренесува весникот „Il Fato quotidiano“.

Не сега. Сè што не оддалечува од мирот треба да се стави на листа на чекање, рече тој за проширувањето на НАТО, пренесува РИА Новости.Зборувајќи за новите испораки на италијанско оружје за Украина, кои треба да бидат нов пакет воена помош, лидерот на Лигата рече дека „испраќањето оружје нема да помогне“ за постигнување мир.

Related posts

Leave a Comment