Свет

Медведев: Европа нема да издржи ниту една недела без руски гас

Russia Shouldn't Negotiate With 'Vassal' Ukraine, Ex-President Medvedev  Says - The Moscow Times

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија Дмитриј Медведев изјави дека европските земји нема да можат да опстанат без руски гас ниту една недела.
Тој истакна дека Европската комисија дозволила можност за плаќање на гас во рубљи.

Според него, руската страна ја цени доследноста на европските партнери.

„Посебно ако се има предвид дека, според последните податоци на ММФ, Европа ќе може без нашиот гас не повеќе од шест месеци.
Но, сериозно, тие нема да издржат ниту една недела“, напиша Медведев на својата Телеграм канал.

Претходно беше објавено дека европските компании може да се согласат на систем на плаќање за рускиот гас во рубљи без да ги прекршат антируските санкции.

Related posts

Leave a Comment