Свет

Медведев: Европа ја чекаат празни полици, бран криминал, хиперинфлација и банкрот

Russia Shouldn't Negotiate With 'Vassal' Ukraine, Ex-President Medvedev  Says - The Moscow Times

ДМИТРИ МЕДВЕДЕВ, поранешniot руски премиер и потпретседател на Советот за безбедност на Русија, вели дека „европскиот финансиски систем не е стабилен“ и дека „Европејците ја губат довербата“.

Според руската агенција ТАСС, Медведев ги коментирал денешните изјави на претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, која рече дека банкротот на Русија е „прашање на време“.

Банкротот на Русија може да доведе до банкрот на Европа, и морален и, сосема веројатно, реален“, напиша Медведев на својот канал на Телеграм. 

Тој иронично додаде дека „Властите на ЕУ можат да очекуваат голема благодарност од обичните Европејци за хиперинфлацијата за која не може да се обвинат злобните Руси, за недостатокот на основни прехранбени производи во продавниците и за приливот на бегалци, што ќе создаде бран на насилни злосторства“, напиша Медведев.

„Чад од запалени гуми ќе се шири низ улиците на европските градови“

„Во тој случај, жителите на Брисел ќе мора да ја сменат својата реторика. Во спротивно, чадот од запалени гуми ќе се шири низ улиците на европските градови во чест на хероите на Мајдан“, напиша поранешниот претседател.

Што се однесува до изјавите на Фон дер Лајен, Медведев пишува дека тие „не се занимаваат со страдањето на народот, со крајот на специјалната воена операција или со желбата за мир во Украина, туку со банкрот на Русија“.

„Тоа е она за што сонуваат. Ова е основната стратегија на Европската унија. Тоа навистина го сакаат мазохистите од Брисел и нивните пријатели од другата страна на океанот“, заклучи Медведев.

Related posts

Leave a Comment