Свет

Медведев: Украинскиот „нацистички режим“ мора да биде уништен

Поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев во понеделникот повика на „целосно демонтирање“ на „политичкиот режим “ на Украина .

Пишувајќи на Телеграм, Медведев, кој сега работи како заменик-шеф на Советот за безбедност, го сподели своето „лично мислење“, тврдејќи дека сегашниот „нацистички политички режим“ во Киев ќе претставува „константна, директна и јасна закана за Русија“.

„Затоа, покрај заштитата на нашиот народ и заштитата на границите на земјата, нашите идни дејствија, според мое мислење, треба да бидат насочени кон целосно разбивање на политичкиот режим на Украина“, рече Медведев.

Коментирајќи ги бројните ракетни напади извршени низ Украина во понеделникот наутро, поранешниот руски лидер рече дека тоа е „прва епизода“ и дека „ќе има и други“.

Рускиот претседател Владимир Путин претходно во понеделникот потврди дека големата операција против украинската инфраструктура била одговор на нападот на Кримскиот мост на 8 октомври. Москва го смета за терористички акт организиран од украинските безбедносни служби. Тврдејќи дека „режимот во Киев користи терористички методи многу долго време“, Путин ја предупреди Украина од понатамошни напади на руска територија. Во спротивно, Киев ќе се соочи со одговор „на скала што одговара на заканите создадени против Русија“, рече претседателот.

Во меѓувреме, Украина не ја презеде одговорноста за нападот на мостот на Крим, и покрај тоа што државниот врв отворено ја слави смртоносната експлозија.

ЕУ го осуди гранатирањето на украинските градови во понеделникот од страна на Москва, при што највисокиот дипломат на блокот Жозеп Борел вети дека ќе му даде поголема воена помош на Киев како одговор. 

Руското Министерство за одбрана потврди дека нивните сили извршиле повеќекратни напади „на објекти на воените командни и контролни системи, комуникации и енергија на Украина“. Според локалните власти, мета биле Киев, Лавов, Харков, Одеса и други градови, додека регионите низ Украина се соочуваат со прекини на струја и ротирачки прекини на струја.

Related posts

Leave a Comment