Свет

Мексиканскиот претседател ќе побара од Бајден да го ослободи Асанж, неговото затворање е срам за светот

 

Коосновачот на Викиликс, Џулијан Асанж е третиран „многу неправедно“ на срам на целиот свет и Мексико е подготвено да го прифати, изјави во вторникот претседателот Андрес Мануел Лопез Обрадор за новинарите. Тој рече дека ќе го разгледа случајот на Асанж со неговиот американски колега Џо Бајден кога ќе се сретнат во јули.

Велика Британија минатата недела објави дека ќе го екстрадира затворениот издавач во САД, каде што се соочува со обвиненија за шпионажа и до 175 години зад решетки доколку биде осуден. Одлуката на министерката за внатрешни работи на ОК Прити Пател беше „многу разочарувачка“, рече Лопез Обрадор, кој е познат по неговите иницијали АМЛО.

Тој, исто така, рече дека има намера да побара од Бајден да ги повлече обвиненијата против Асанж кога ќе се сретнат следниот месец. Таквата акција би била спротивна на „тврдокорните во САД“ , но „човечноста мора да надвладее“, додаде АМЛО.

Што е со слободите? Дали ќе ја отстраниме Статуата на слободата од Њујорк?

„Џулијан Асанж е најдобриот новинар на нашето време во светот и беше третиран многу неправедно, полошо од криминалец“, рече АМЛО. „Ова е срам за светот“.

Мексико е подготвено да му обезбеди засолниште на Асанж доколку и кога тој биде ослободен, додаде претседателот, потсетувајќи ги новинарите дека ја повикал претходната американска администрација да ги отфрли обвиненијата против Асанж како „затвореник на совеста“.

Асанж, австралиски државјанин, побара азил во Еквадор во 2012 година, сомневајќи се дека Вашингтон сака да биде уапсен и екстрадиран поради објавувањето на доверливи досиеја за американските војници во Ирак и Авганистан од страна на Викиликс во 2010 година. Следните седум години тој ги помина во амбасадата на Еквадор во Лондон – бидејќи ОК му одби безбеден премин – сè додека не му беше отповикан азилот од новата пријателска влада на САД во Кито.

Британската полиција го изведе Асанж надвор од амбасадата во април 2019 година и го стави во максимално обезбедуваниот затвор Белмарш во јужен Лондон, каде што останува. За еден месец од неговото апсење, САД го обновија обвинението со кое се товари за прекршоци според Законот за шпионажа, за кои може да се соочи со 175 години затвор. Асанж ги отфрли сите обвинувања, а клучниот сведок во случајот на Вашингтон против него призна дека лажел во своето сведочење.

Австралија не се изјасни за ослободување на Асанж, иако неодамна избраниот премиер Ентони Албанес се спротивстави на обвиненијата против новинарот за време на изборната кампања. Албанес во понеделникот рече дека сè уште верува дека Асанж треба да излезе на слобода, но дека неговата влада нема јавно да интервенира кај САД во негово име, бидејќи тие „дипломатски и соодветно се ангажираат со нивнте партнери“.

Related posts

Leave a Comment