Свет

Мек Грегор: Западот лаже за „скорешната украинска победа“ – и ЦИА знае дека Киев ќе загуби

Vladimir Putin se neće povući

Извештаите за „скорешна победа на Украина“ ги шират тајните служби, кои знаат дека украинската армија нема да може да започне контраофанзива – изјави поранешниот советник на министерот за одбрана на САД, полковникот Даглас Мек Грегор.

„Се што пишува во медиумите за победата на Украина е илузија која не постои во реалноста. И ЦИА знае дека Украина ќе загуби. Киев нема да може да започне контраофанзива поради тоа, бидејќи веќе ги жртвуваше своите најдобри единици“.

Мекгрегор потсетува дека украинската страна наскоро ќе остане без ракети за американските повеќецевни ракетни лансери HIMARS, додека европските земји почнаа да ја намалуваат воената помош за Украина уште во јули.

„Сите оние во Соединетите држави, кои всушност ја уништија Украина, сега очајнички се обидуваат да ги спасат работите, а според нивното мислење, тоа може да се направи само со лажење за реалната ситуација во земјата и зголемување на помошта од Вашингтон и неговите партнери. „Мек Грегор ги објасни дезинформациите на американските разузнавачки агенции.

Американскиот весник Политико објави, повикувајќи се на податоци од Килскиот институт за светска економија, дека шест големи европски земји не и дале никакви билатерални воени ветувања на Украина во јули.

Од крајот на април, воената помош за Киев е значително намалена.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!