ЕвропаСвет

Меркел: Русија не ги користеше гасот и Северен тек 2 како оружје

Меркел: Русија не користеше гас и Северен тек 2 како оружје

Ангела Меркел во интервју за германската уредничка мрежа ја бранеше својата одлука за изградба на Северен тек 2. Според поранешната канцеларка, таа се надевала на воспоставување силни врски со Русија преку трговија. Дополнително, кога Русија ја започна својата специјална операција во Украина, гасот не се доставуваше преку балтичкиот гасовод и во таа смисла Москва не користеше сино гориво како оружје, нагласи Меркел.

Поранешната германска канцеларка Ангела Меркел се изјасни во одбрана на нејзините одлуки за изградба на гасоводот Северен тек 2, балтичкиот гасовод, пишува германскиот ТВ канал Das Erste. „Не верував во промени преку трговија, туку во врска преку трговија со втората по големина нуклеарна сила во светот“, рече Меркел во интервју за Redaktionsnetzwerk Deutschland.

Сепак, според неа, тоа не била лесна одлука. „Во тоа време, тезата беше следна: ако „Северен тек 2“ почне да работи, Путин ќе го запре снабдувањето со гас преку Украина или дури и ќе ја нападне“, рече Меркел. Западот, рече таа, направи се за да обезбеди гасот сè уште да минува низ Украина, што ќе и овозможи да продолжи да добива транзитни такси.

Меркел истакна дека Русија ја започна својата воена специјална операција во Украина на 24 февруари, кога гасот не течеше низ Северен тек 2. „Во оваа смисла, гасот не беше оружје“, рече Меркел.

Како што потсетува Дас Ерсте, во тоа време Меркел исто така го оправдуваше овој пристап на економска основа. „Во тоа време, германската економија се одлучи за снабдување со гас од Русија, бидејќи беше економски поевтин од течниот гас од Саудиска Арабија, Катар и Обединетите Арапски Емирати, а подоцна и од Соединетите држави “, објасни поранешната германска канцеларка.

Имаше подготвеност да се искористат парите на даночните обврзници за поддршка на изградбата на два терминали за течен природен гас (LNG) во Германија, рече таа. „Но, до последниот ден од мојот мандат, ниту една компанија не изгради терминал за ЛНГ во Германија, бидејќи немаше ниту еден увозник кој однапред би резервирал долгорочни капацитети поради високата цена“, рече Меркел.

За Германија, Северен тек 1 е главниот гасовод преку кој се снабдува руски гас. Северен тек 2 е изграден за да донесе уште повеќе руски гас во Германија. Сепак, по почетокот на руската специјална операција во Украина, гасоводот не беше пуштен во употреба според планираното, наведува германскиот ТВ канал Das Erste.

 

Related posts

Leave a Comment