Свет

Мизинцев: Киевскиот режим подготвува провокација, ќе стрелаат по случаен избор

 

МОСКВА – Режимот во Киев подготвува провокација со употреба на минофрлачи кои ќе стрелаат по случаен избор во регионот Суми за да ја испровоцира руската страна да возврати со оган врз станбените згради, изјави началникот на Националниот центар за управување со руската одбрана, генерал полковник Михаил Мизинцев.

„Припадниците на екстремистичките баталјони планираат да стрелаат на граничната територија на Русија од приватни куќи за да предизвикаат возвратен оган врз станбените згради и цивилите што ги чуваат внатре“, рече Мизинцев, пренесува Спутник.

Тој повтори дека украинските сили ги одредуваат позициите во училиштата, поставуваат артилериско оружје и повеќецевни ракетни фрлачи и насилно ги држат жителите на околните згради во подруми.

Како пример наведе дека во градот Бахмут во ДНР на горните катови по една од улиците биле поставени позиции и снајперисти, а приодите до зградите биле минирани, без граѓаните да знаат ништо за тоа.

Related posts

Leave a Comment