Други Спортови

Мик Шумахер прави деби во Формула 1 за да го земе Ферари за тестирање на трката во Бахреин

Мик, син на легендарниот седумкратен шампион во Формула 1, Михаел Шумахер, е победник на минатогодишната серија Формула 3

Ветувачката тркачка ѕвезда Мик Шумахер дебитираше со тркачки автомобил Формула 1 оваа недела, кога ја запали публиката на трката во Абу Даби во еден од болидите на Ферари за време на тест возењето, објави прес-службата на италијанскиот тим Ферари.

Мик Шумахер, син на легендарниот седумкратен шампион во Формула 1, Михаел Шумахер, е победник на минатогодишната Формула 3 серија и моментално е меѓу највисоко рангираните возачи на Ф2 за екипата на Прем. Мик Шумахер исто така е во програмата на Академијата за возачи на Ферари.

Во изјава од минатата недела Ферари објави дека Мик Шумахер требало да вози “Ферари СФ90” за прв пат на првиот ден од тестот, вторник 2 април, по Бахреин Гран При, додавајќи дека “по првото возење на Ферари тој ќе скокнете во кокпитот на автомобилот на Алфа Ромео за среда [3 април]. ”

Коментарот од минатата година за можните перспективи на Мик Шумахер од Ф1 управителот на Мотоспорт Рос Браун е дека младиот тркач “треба да преземе повеќе чекори во светот на трките пред да може да се приклучи на Формула 1.

“Името Шумахер носи голема историја. Ако Мик Шумахер заслужи и ако сака да биде целосно подготвен пред да го направи својот чекор во Формула 1, мислам дека Формула 2 е следниот логичен чекор за Мик”,изјави Рос Браун во септември.

Михаел Шумахер ги освои сите негови седум титули во шампионатот Ф1, вклучувајќи пет трки за Ферари, во соработка со Рос Браун.

 

Leave a Comment