Свет

Милитантите се обидуваат да ја нападнат најголемата руска база во Сирија

 

Минатата ноќ, џихадистичките бунтовници започнаа тежок напад врз воздухопловната база Хмеимим во југозападниот регион на провинцијата Латакија.

Според еден воен извор во Латакија, џихадистичките бунтовници лансирале неколку проектили кон руската инсталација од нивните позиции во соседната провинција Идлиб.

Изворот вели дека руската војска брзо ги активирала сирените за воздушна одбрана и почнала да ги соборува милитантните проектили пред да стигнат до инсталацијата.

Тој додал дека целиот џихадистички напад бил одбиен, без ракети кои успеале да погодат дел од воздухопловната база Хмеимим.

Нападот во неделата од страна на џихадистичките бунтовници го означува вториот напад во последните 48 часа  насочен кон воздухопловната база Хмеимим од своите позиции во блискиот Идлиб.

Вообичаено, руските воздухопловни сили отпочнуваат одмазднички контранапади како одговор на овие џихадистички дејства , сепак, поради привремениот прекин на огнот во провинциите Хама и Идлиб, РАФ се воздржуваше од започнување на какви било напади.

Related posts

Leave a Comment