Итно

Министерство за одбрана на Русија: Народната милиција на ДНР и ЛНР во контраофанзива со поддршка на руската авијација

 

Најнови вести, фотографија за топови - Спутник Србија, 1920 година, 24 февруари 2022 година
Народната милиција на ДНР и ЛНР тргна во контраофанзива со поддршка на руската авијација, соопшти руското Министерство за одбрана.

„Воените групи ДНР и ЛНР вршат напади врз украинските позиции. Нападот се врши на Волноваха, Северен Дониец се форсира“, изјави портпаролот на руското Министерство за одбрана, Игор Конашенков.

Тој нагласи дека вооружените сили на Донбас успеале да ја пробијат добро опремената одбрана на украинската армија и дека во тек е контраофанзива.
Во исто време, додава тој, украинските сили продолжуваат да ги гранатираат градовите Донбас и дека има жртви меѓу цивилите.

Со прецизно стрелање се онеспособува украинската воена инфраструктура, градовите се безбедни

Конашенков рече и дека руската армија со прецизно гаѓање онеспособува исклучиво воена инфраструктура , објекти за противвоздушна заштита, воени аеродроми и украинската авијација.
Тој исто така рече дека сите единици на украинската армија кои го положиле оружјето не биле цел на пукањето .
Конашенков додаде дека украинските гранични служби не пружиле никаков отпор на руските единици, како и дека некои единици на украинската армија ги напуштаат своите позиции оставајќи го оружјето зад себе.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!