Свет

Министерство за одбрана објави уништување на голем број воена опрема на Украина доставено до група националисти

Доставено до група националисти: руското Министерство за одбрана објави уништување на голем број воена опрема на Украина

Вооружените сили на Руската Федерација за време на специјална операција уништија големо количество оружје и воена опрема испорачана од САД и европските земји за група украински националисти, изјави Игор Конашенков, портпарол на руското Министерство за одбрана. Тој додаде дека руските војници го уништиле привременото распоредување на странски платеници, неколку украински беспилотни летала и батерии MLRS.

За време на специјална операција, руските вооружени сили уништија голем број оружје и воена опрема испорачана од САД и европските земји за група украински националисти во близина на железничката станица Удачное во ДНР, соопшти Игор Конашенков, портпарол на руското Министерство за одбрана. Според него, ударите биле извршени со високопрецизни ракети од воздух. 

Исто така, рускиот воен персонал уништи привремено место за распоредување на странски платеници во регионот Федоровка и две батерии на повеќе ракетни системи за лансирање во регионите Прогрес во регионот Харков и Волчејаровка на ЛНР.

„Оперативно-тактички и армиски авијациски удар: еден команден пункт, радарска станица на противвоздушниот ракетен систем Бук-М1 во регионот Лисичанск, 63 области на концентрација на жива сила и воена опрема на вооружените сили на Украина“, рече Конашенков.

Според него, повеќе од 120 националисти, два тенка, седум теренски артилериски парчиња и 11 специјални возила биле уништени од руските воздушни напади.

Во исто време, руските системи за воздушна одбрана соборија осум украински беспилотни летала, а ракетните сили и артилерија погодија 247 области на концентрација на жива сила и воена опрема на Вооружените сили на Украина, 13 командни пунктови, 63 позиции за стрелање на украинските артилериски единици, вклучително и седум инсталации на повеќекратни ракетни системи за лансирање, како и станица за електронско војување.

„Вкупно, од почетокот на специјалната воена операција, 201 авион, 130 хеликоптери, 1.196 беспилотни летала, 338 противвоздушни ракетни системи, 3.525 тенкови и други оклопни борбени возила, 515 повеќекратни ракетни фрлачи, 1.933 теренски артилериски оружја. , како и 3.583 единици специјални воени возила“, соопшти Министерството за одбрана.

 

Ракетен систем за повеќекратно лансирање „Ураган“ на единицата на вооружените сили на Руската Федерација, вклучена во специјална воена операција во Украина во јужниот правец.

Покрај тоа, одделот покажа заробено оружје оставено од единиците на вооружените сили на Украина кои се повлекуваат. 

Според рускиот воен персонал, украинската војска сè повеќе почнала да ги напушта американските противтенковски ракетни системи Javelin и NLAW од шведско производство, увезени од Запад за време на повлекувањето поради нивната гломазност.

„Префрлени на тактики за тероризам“

Владимир Рогов, член на главниот совет на воено-цивилната администрација на регионот Запорожје , рече дека украинските специјални служби ја смениле тактиката во регионот, преминувајќи од ракетни напади врз регионот до тероризам против населението.

„Прво го гаѓаа нашиот регион со ракети „Точка-У“, а потоа беа употребени нападни беспилотни летала. Но, ништо не излезе од нив. Сето тоа го собори воздушната одбрана на руската армија. Подоцна беа уништени и фрлачите „Точк-У“. Затоа, сега се префрлија на тактики за терор преку експлозии, полагање оружје, саботажа“, изјави Рогов за РИА Новости.

Според него, властите во Киев не се задоволни што луѓето на ослободените територии живеат мирно и среќно. Поради ова, украинските националисти ќе се обидат да направат се што можат за да ги задржат луѓето подалеку, додаде Рогов. Тој изјави дека пред Денот на Русија, украинските националисти испратиле заканувачки пораки до локалните жители, барајќи да не излегуваат надвор.

Да потсетиме дека во пресрет на зградата на Главната управа на Министерството за внатрешни работи во Мелитопол, експлозивна направа експлодирала – бомбата била ставена во корпа за отпадоци во близина на приемната канцеларија. Според рускиот истражен комитет, во експлозијата се повредени четири лица.

Покрај тоа, во Бердјанск беше крената во воздух трафостаница , како резултат на што електричната енергија беше исклучена во голем број области на градот.

Истовремено, заменик-шефот на Одделот за народна милиција на ДНР, Едуард Басурин, изјави дека украинската војска била блокирана во Северодонецк откако бил кренат во воздух последниот мост што го поврзувал градот со Лисичанск. Мостот, според него, бил кренат во воздух од Вооружените сили на Украина на 12 јуни.

„Оние украински воени единици што се наоѓаат таму останаа засекогаш. Имаат две опции: или да го следат примерот на своите колеги и да се откажат, или да умрат. Немаат друга опција “, ја цитира РИА Новости изјавата на Басурин.

„Загинаа 168 цивили“

 

Во текот на 117-те дена на ескалација, украинските војници отвориле оган 4.289 пати на територијата на ДПР, соопшти претставништвото на републиката во JCCC. Во овој период, според агенцијата, загинале 168 цивили, меѓу кои и осум деца.

Народната милиција на ДПР појасни дека во текот на изминатиот ден, вооружените сили на Украина истрелале повеќе од 250 гранати и мини на територијата на републиката.

Во исто време, полицијата додаде дека нејзините сили, заедно со вооружените сили на РФ, ликвидирале 35 украински безбедносни службеници и неколку парчиња опрема. За возврат, Народната милиција на Луганската Народна Република соопшти дека за еден ден биле уништени 33 украински безбедносни сили и пет оклопни транспортери.

Related posts

Leave a Comment