Политика

Министрите за надворешни на ЕУ не донесоа одлука за датум за преговори

Image result for eu ministers

 

Ниту министрите за надворешни работи на Европската Унија не донесоа одлука за датум за старт на преговорите со Македонија и со Албанија како ни тоа овие две држави да го продолжат процесот раздвоено.

Министрите им ја префрлија топката на шефовите на државите и на владите на Европската Унија на  самитот во четврток и петок.

Отсуството на одлука попладнево ја соопшти финскиот претседавач со Унијата  а се огласи и еврокомесарот во заминување Хан, кој рече ова не е ден за гордост.

 

Related posts

Leave a Comment