ФБ Статуси

Михајло Тодоровски : Доколку Трамп падне, Македонија нема да постои

Обично пишувам и си го гледам нашиот двор, не ме интересира нешто подалеку.
Но, имаме голем проблем со Амбасадорката на САД.
Огромен проблем.
Истата е дојдена од Грција каде што беше амбасадор и таа е амбасадор од кариера.
Амбасадорувањето во Грција и беше убаво, доволно време да ја засака таа земја, да има пријатели, да има симпатии кон таа земја и конфликтот меѓу Македонија и Грција заврши со пораз на Македонија не по нејзина вина но сакајки ја Грција а во исто време гледајки ја Македонија како противник на таа земја која ја има засакано што е многу природно, истата е префрлена тука кај непријателите на нејзините пријатели.
Нормално е да не догази со постапките и работи против интересите на Соеднетите Американски Држави и претседателот.
Затоа и имаме оваква состојба со Бугарија како земја која атакува да не прегази дури и претензијата воено да навлезе не ја коментираше.
Тоа ќе се случува се до моментот доколку повторно добие Трамп. Потоа ке и бидат црвени колената!!! Нееее не сексистички муабет, ќе клечи на ориз!
Доколку победи нејзината опција нели Бајден, Македонија ќе мора да се одбрани како знае и умее, минимум со страшно силни протести со насилно рушење на власта без опозициските партии за да може да оформи народна влада која ќе ја отслика вољата на народот.
Во овој момент забрзано се работи на состојбите да се влошат уште повеќе со Бугарија за потоа многу потешко да се исправи тоа.
Затоа Заевата влада е толку интензивна во спремање на народот за веќе договорениот УЖАС кој Македонија нема да го преживее затоа што Зоран Заев е ненормално глупо створење и тежок монструм. Мноооогу потежок монструм од Груевски во секој случај! Го осетив тоа и лично, тоа е толку ситна душа што се ќе продаде за да биде потапшан по рамо од било која будала од ЕУ.
Не го сметам Трамп за некој перфектен претседател, НО неговата перфекција ја доживеавме или ја видовме како што ја видовме темната, тињава и усмрдена душа на сељачината со железни опинци на папците навлечени!!!
Трамп не направи ниту една војна во својот мандат, беше неколку пати предизвикан да бде вовлечен или да започне војна… Последното нападот на базата во Ирак од страна на Иран. Се повлече како ништо да не се случило! Не сака да гледа лимени ковчези на американски војници!!! СИ го пази народот!
Единствен што влезе во Северна Кореа и од тогаш Ким Јонг е бубачка… Престанаа сите закани. Нема ужасно препукување и лудило со Русија затоа што си соработува со Путин како и со секоја друга земја намалувајќи го антагонизмот со години креиран од претходниците.
Америка е нападната со вирус но Македонија уште полошо се снаоѓа со вирусот затоа што на оваа власт оваа болест која според мене е отров не е вирус, заради тоа што фашистиве заработуваат на тежината која ја трпи овој народ.
Ако мислат фашистите особено Заев кој воопшто не е христијанин туку е ѓавол во овча кожа, дека ќе се извлечат доколку победи Трамп… Нема шанси! Мислам дека ќе се ликвидирани многу бргу. Истото важи и за Албанскиот националистички, иредентистички и сепаратистички фактор!
Па нека им е господ на помош на сите тие.
Доколку Трамп падне, Македонија нема да постои, ќе биде искантонизирана, нагазена од длабоката држава преку овој пак женски монструм заглавен на Кале и само пушка во рака ќе не спаси.
Не е ова анализа, ова се очигледни нешта. Нападот од Бугарија нема да го издржи Македонија, нападот на иредентата во Македонија исто така нема да може да се издржи и преостанува само пушка во рака и за пет минути имаме сојузници кои се исто така загрозени, ќе имаме позади себе друга голема сила која одвај чека таков момент но загубите ќе бидат огромни. Особено од фактот на поделеноста многугодишна меѓу Македонскиот народ.
Затоа треба граѓаните на Македонија да почекаат да го видат резултатот.
Еве и да не е Трамп, ќе кажам дека оптимизмот сепак иако погоре напишав сурова реалност, не ме напушта.
Јадот кој секој Македонец го носи во себе ќе излезе на површина и тогаш ќе се дознае колку е тоа мало македончето или колку е тоа ужасен фајтер… Само ете сакам да не горат огнови, не сакам да падне крв затоа што тоа нема да се капки, ќе бидат реки.
Албанскиот национализам го потенцира Бајден, знаат дека ќе има шанси да се случи слободен сепаратизам а на ниту еден нормален граѓанин од албанска националност која ја почитувам не оди во прилог крвопролевање. Сакаат и тие да живеат во мир, да си креираат огништа, да се среќни.
Ама раат не се оставени дваесет години! Сите се под некакви уцени, закани, ужас им е нивниот режим.
Сите сме веќе заморени ама колку и да си заморен ќе собереш сила да си го одбраниш огништето.
Тоа е моето согледување на нештата кои ќе се случуваат рафално.
Во секој случај доколку победи Бајден, ќе се случи Романското сценарио во Република Македонија… И никогаш Северна, секогаш Република Македонија (за разлика од оноа жмровското никогаш Северна само Македонија за што тврдам дека имаат грешка во терминологијата, таа крилатица секогаш Македонија без предзнак република е само регион кој ете и оваа власт на чело со ѓубрето секташко ја нарече регион заради Делчев) …. Нема поима колку Делчевци во овој момент се движат и постојат во Република Макеадонија… А можеби и има па затоа носи два панцири на себе.
Злосторството мора да се осуди и да има пресуда.

Михајло Тодоровски

Related posts

Leave a Comment