Македонија

Момчето од Н.Лисиче убиено од лице од ,,Другата страна на Вардар”

 

Крвави дамки се јасно видливи на тротоарот во паркчето во скопската населба Ново Лисиче каде што синоќа по полноќ беше убиен 17-годишниот Н.Х. кој живееше во блиските згради. Траги има на неколку места во близина на клупите на кои што најчесто секоја вечер се собираат млади. Тоа укажува дека крвавиот инцидентот се случил на средина на плоштадот во „Паркот на музиката“, а прободеното момче потоа било пренесено до клупите за да му се укаже помош. Но, се било залудно бидејќи момчето кое, според изјавите на жителите, било примерно, подоцна починало.
-Го знам Никола, беше многу добар и мирен дечко. Колку што разбрав од другарите кои знаат нешто, оној што го убил е од друга населба односно од општина од другата страна на Вардар. Тие синоќа дошле тука во нашата населба. А како и зошто потоа се случила тепачката не ми е познато, ни изјави едно момче од оваа населба.
Жителите на овој дел на населбата во близина на ОУ „Лазо Ангеловски“ се во шок од она што се случи. Граѓаните минуваат покрај местото не криејќи ја тагата заради загубата на еден млад живот.
Неколкумина кои ги затекнавме околу местото на настанот ни раскажаа дека, колку што знаат, се работи за расправија која започнало од порано. Но, дали таа расправија била врзана и за настраданото момче или за некој друг од негова група па тој настрадал недолжен, се уште не е познато.
Жителот на населбата Горан Николовски ни рече дека е револтиран и разочаран од овој инцидент.
-И јас го знам детето, беше другар на син ми. Жално е ова. Ова треба да ни е предупредување на сите. Тука постојано се собираат младите и колку што можам да забележам често има и расправии. Забележувам дека некогаш има и алкохол кој им го продаваат од околните продавници иако е тоа забрането. Истовремено, не паметам кога во населбата сум видел некој полицаец да помине за да се грижи за редот. Младите како да се оставени сами на себе – се собираат, одат бесцелно по неселбата и во такви ситуации лесно се случуваат инцидентите, ни рече Николовски.
Полициската истрага треба да покаже кои биле причините за пресметката, односно, кој се бил вклучен во инцидентот. Полицијата официјално соопшти дека Н.Х. (17) рано утрово починал по физичката пресметка на неколку лица. При ова, лицето А.Т. (18) по вербалната расправија извадил нож и го пробол младото момче. Во полицискиот извештај се наведува и тоа дека со лицето кое го извадило ножот било и лицето К.Д. (17) и дека тие двајца се конфронтирале со групата во која било и настраданото момче. И покрај тоа што прободеното момче било префрлено во комплексот клиники „Мајка Тереза“ за укажување на лекарска помош, тоа починало. А.Т. е пронајден и приведен во полициска станица откако лицата кои биле присутни успеале да го спречат да избега.

 

Извор : Скопско Ехо

 

Related posts

Leave a Comment