Свет

Москва: Киев стои зад убиството на рускиот воен блогер

Експлозијата во Санкт Петербург во која загина воениот блогер Владлен Татарски е оркестрирана од Украина, соопшти во понеделникот рускиот Национален антитерористички комитет (НАК). Убиството го опиша како „терористички напад“. 

Татарски, чие вистинско име беше Максим Фомин, беше домаќин на настан во живо со своите следбеници во кафуле во историскиот центар на градот во неделата кога експлодираше бомба, убивајќи го, а рани повеќе од 30 други.

Според НАК, Киев користел „поединци кои соработувале со Фондацијата за борба против корупцијата на [Алексеј] Навални [ФБК]“ за извршување на нападот. Официјалните лица ја опишаа осомничената Дарја Трепова, која беше приведена во понеделникот, како „активен поддржувач“ на ФБК.

Навални, борец за борба против корупцијата и опозиционер, ја основа ФБК во 2011 година. Организацијата беше означена од властите како „екстремистичка“ и забранета во Русија во 2021 година. Навални моментално отслужува затворска казна за проневера. Тој ги обвини руските власти дека се обиделе да го отрујат откако ненадејно му се слошило на домашен лет во 2020 година. Кремљ негираше каква било вмешаност во инцидентот.

Очевидци за руските медиуми изјавија дека младата жена присуствувала на настанот на Татарски и му подарила фигура како подарок непосредно пред експлозијата.

Роденец од Донбас, Татарски им се придружи на локалните сили кои се бореа против украинските трупи во пресрет на државниот удар во Киев во 2014 година. Подоцна изгради кариера како истакнат блогер, покривајќи го руско-украинскиот конфликт на неговиот канал на Телеграм.

Минатата година руските власти тврдеа дека Киев стои зад автомобил-бомба во близина на Москва во која загина новинарката Дарја Дугина. Украинскиот претседател Владимир Зеленски негираше дека неговата земја имала улога во нејзината смрт.

 

Related posts

Leave a Comment