Свет

Москва нуди награда за информации за двајца украински националистички лидери обвинети за мачење и убиство на руски заробеници

Москва ќе понуди награда за секоја информација што ќе доведе до апсење на двајца команданти на озлогласениот украински полк Азов, кои се обвинети за брутално мачење и убиство на руски заробеници, објави во средата Министерството за внатрешни работи на својата веб-страница.

Наградата е наменета за информации за 28-годишниот Константин Немичев и 26-годишниот Сергеј Величко, кои служеа како команданти во Азовскиот полк. Единицата беше прогласена за терористичка организација од страна на Врховниот суд на Русија во јуни. И двајцата се ставени на меѓународната листа на потрага, како и на листата на „десет особено опасни барани криминалци“ во Русија.

„Раководството на Министерството за внатрешни работи на Руската Федерација одлучи да понуди награда за помош во приведувањето на командантите на украинскиот националистички баталјон Константин Немичев и Сергеј Величко, обвинети за сторено кривично дело според член 317 од Кривичниот законик на Руската Федерација“, напиша прес-службата на министерството, додавајќи дека ќе бидат исплатени по еден милион рубљи (~ 16.600 долари) за информации за секој поединечно.

Министерството претходно повика на апсење на двајцата команданти на Азов уште во мај, откако рускиот Истражен комитет ги идентификуваше како одговорни за „предизвикување повеќе телесни повреди, вклучително и со употреба на огнено оружје“ на најмалку осум руски војници, што носи максимум казна доживотен затвор.

И Немичев и Величко во моментов се дел од полкот Кракен кој дејствува во близина на градот Харков, кој првенствено го сочинуваат ветерани од Азов и други неонацистички борци и доброволци.

Полкот се опишува себеси како специјална извидувачко-диверзантска единица под украинското Министерство за одбрана, која работи одвоено од вооружените сили. Минатата недела руското Министерство за одбрана тврдеше дека силите на Кракен егзекутирале околу 100 колеги украински војници кои ги напуштиле своите позиции поради рускиот пробив во областа Харков. Според Москва, егзекуциите биле извршени за „да се потисне паниката и да се заплаши персоналот на вооружените сили на Украина“.

Related posts

Leave a Comment