Свет

Москва остро ќе одговори доколку САД ги преминат „црвените линии“

Москва – Русија остро ќе одговори доколку САД се обидат да ги преминат нејзините „црвени линии“, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Тој во интервју за „Спутник“ рече дека сите обиди на САД да воспостават дијалог со Русија се осудени на пропаст доколку Вашингтон не се откаже од своите амбиции за доминација и ако САД не сфатат дека нема изгледи за заживување на униполарниот свет. каде сите ќе бидат подредени на западните земји и каде целиот западен блок ќе ги регрутира под своите знамиња сите други земји на различни континенти против Кина и Руската Федерација “.

Лавров истакна дека ништо нема да се постигне се додека Соединетите држави не сфатат дека принципите како што се почитувањето на суверенитетот, територијалниот интегритет, немешањето во внатрешните работи и суверената еднаквост на земјите не се залудно запишани во Повелбата на ООН и сè додека не водат дијалог со Русија како и со која било друга земја – со меѓусебно почитување, засновано на рамнотежата на интересите кои мора да се пронајдат …

Шефот на руската дипломатија потсети на зборовите на претседателот Владимир Путин дека Русија поставува свои „црвени линии“ и дека е подготвена остро да реагира доколку се преминат на кој било начин.

Говорејќи за стратешката визија за односите меѓу САД и Русија, Лавров рече дека се надева дека во Вашингтон, исто како во Москва, ќе станат свесни за одговорноста за стратешката стабилност во светот. Тој посочи дека тоа не се само проблеми на Русија и Америка, не се само проблеми што значително го комплицираат животот на граѓаните на двете земји, нивната комуникација, контакти, деловни и хуманитарни проекти, туку и проблеми што претставуваат сериозен ризик за меѓународната безбедност во најширока смисла на таа реченица.

Ако Вашингтон не сака да зборува со почит кон „црвените линии“, тоа е нивен избор, рече Лавров, додавајќи дека во тој случај тие ќе продолжат да живеат како за време на „студената војна“, или уште полошо, пренесува Танјуг.

Тој рече и оти смета дека за време на „студената војна“ тензијата била многу сериозна, имало многу ризични, кризни ситуации, но дека имало и меѓусебно почитување, кое сега е во дефицит.

„На некои места има шизофреничен призвук во изјавите на одредени луѓе во Вашингтон. Неодамна, портпарол на Белата куќа изјави дека санкциите против Русија ќе продолжат, дека санкциите ќе имаат сличен ефект како што се надеваше Вашингтон и дека целта на санкциите е да се намалат тензиите во американско-руските односи. Јас дури и не можам да го коментирам тоа. „Се надевам дека на сите им е јасно дека ваквите изјави не служат на честа на оние кои заговараат таква политика во Белата куќа“, рече Лавров.

Тој додаде дека дури и ако сè зависи само од Русија, „ние веројатно ќе се вратевме на нормалните односи, а првиот, и според мене очигледен, ниту малку тежок чекор, ќе биде поништување на сите преземени мерки за ограничување на работата на Руски дипломати во САД. „А на што ние, како одговор, ја ограничивме работата на американските дипломати во Русија“.

Related posts

Leave a Comment