Свет

Москва повикува на смирување на “сите страни” во конфликтот во Либија

Русија ги повика сите страни во конфликтот во Либија да избегнат поголемо крвопролевање додека борбите меѓу двете ривалски влади ескалираат во близина на главниот град Триполи во северна Африка.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, во понеделникот рече дека Москва повикува “до сите страни да ги отфрлат акциите што би можеле да предизвикаат крвопролевање во битките и смрт на цивилите”.

Заменик-министерот за надворешни работи на Русија, Михаил Богданов, исто така, објави дека Москва е во контакт со сите страни во конфликтот за да го отвори патот за “политичко решение”.

Имаше тешки борби во близина на Триполи, откако силите на либискиот лидер Халифа Хафтар во четвртокот започнаа напад за да го заземат главниот град.

Прес ТВ-Триполи.  се движи за да се запре напредувањето на силите на Хафтар

Фото : Триполи се мобилизира за да се запре напредувањето на силите на Хафтар

Владата на Либија, поддржана од Обединетите нации, започна контра-офанзива за да ги спречи ривалските сили лојални на Калифа Хафтер да напредуваат во главниот град Триполи.

Либија е сцена на зголемување на насилството од 2011 година, кога поранешниот диктатор Муамер Гадафи беше убиен во воена интервенција на НАТО, која следеше по популарното востание. Соборувањето на Гадафи создаде огромен вакуум на моќ, што доведе до хаос и појава на бројни милитантни тимови, вклучувајќи ја и терористичката група Даеш.

Земјата во Северна Африка сега е поделена помеѓу две ривалски влади – Претставничкиот дом, кој се наоѓа во источниот град Тобрук и под команда на Хафтар, како и меѓународно признаената влада на Фајес ал-Саррај или владата на единство со седиште во Триполи од Националната спогодба (ГНА).

Борбата околу завземањето на Триполи ескалираше во неделата откако таканаречената либиска национална армија, предводена од Хафтар, изврши воздушна операција во јужниот дел на главниот град и направи напредок кон центарот на градот.

Либискиот министер за здравство, Амид Омар, изјави за телевизијата Ал-Арар подоцна во текот на денот дека досега најмалку 32 лица загинале, а околу 50 се повредени во борбите со силите про-Хафтар во близина на Триполи.

Силите лојални на либискиот ,,силен човек” рекоа дека 22 од нивните борци загинаа досега.

Хуманитарната канцеларија на Обединетите нации во извештајот во понеделникот објави дека најмалку 2.200 лица избегаа од борбите јужно од Триполи од 4 април, а многу цивили беа заробени и отсечени од службите за итни случаи.

Советот за безбедност на ОН одржа вонреден состанок за ситуацијата во Либија зад затворени врати во петокот. Во изјавата за печатот потоа, 15-членото тело ги повика силите на ЛНА да ги сопрат “сите воени движења”.

Прес ТВ-ОН повика на "итно" либиско примирје, додека судирите ескалираат

ФОТО : ОН повика на “итно” либиско примирје, додека судирите ескалираат

 

Обединетите нации веќе изразија длабока загриженост во врска со ескалацијата на тензиите. Тие планираат да одржат конференција подоцна овој месец во либискиот град Гадамес за да разговараат за политичко решение на конфликтот.

Аеродромот во Триполи погоден од воздушен напад

Либиските безбедносни извори во понеделникот објавија дека воен авион извршил воздушен напад врз аеродромот Митига, единствениот аеродром што функционира во главниот град на Либија.

Властите на локацијата велат дека ниту една страна не ја презеде одговорноста за нападот, кој ја погоди пистата без да предизвика жртви.

Главниот аеродром во главниот град беше уништен во борбите во 2014 година.

Аеродромот Митига е во поранешна воена база на источната периферија на градот, и беше принудена да се затвори неколку пати поради судирите меѓу ривалските влади минатата година.

Related posts

Leave a Comment