Европа

Навивачите на Ирскиот клуб Шамрок ја слават смртта на кралицата Елизабета Втора (ВИДЕО)

Навивачите на ирскиот премиерлигашки фудбалски клуб Шамрок Роверс извикуваа „Лизи е во ковчег“ (Lizzie’s in a box) од трибините на синоќешниот натпревар од Конференциската лига против Дјургарден.

Тие ја славеа смртта на британската кралица Елизабета, која почина во четвртокот што е разбирливо имајќи го во предвид повеќе деценискиот конфликт во Северна Ирска во кој илјадници ирци ги загубија животите во борба со кралската британска војска под команда токму на Елизабета.

 

Видеото од нивното скандирање се појави на интернет и предизвика бројни реакции, главно негативни. Познато е дека Ирците и Шкотите немаат добри односи со Англичаните, а тоа го потврдија и навивачите на Хартс, кои со свирежи ја прекинаа минутата молчење пред натпреварот против Башакшехир во Конференциската лига

 

Related posts

Leave a Comment