Тенис

Надал и Медведев во финалето на УС Опен (Видео)

 

Прво, Медведев во полуфиналето го совлада Бугаринот Григор Димитров со 7: 6, 6: 4, 6: 3, а потоа Надал го совлада најголемото изненадување на турнирот, Италијанецот Матео Беретини со 7: 6, 6: 4, 6: 1.

Медведев ја потврди одличната форма на турнејата во САД, каде стигна до четвртфиналето, откако претходно играше на финалните настапи во Вашингтон, Монтреал и Синсинати, кои на крајот ги освои

Тој стана прв Русин во грен слем финале после  Марат Сафин, кој играше за трофејот на Австралија опен во 2005 година.

Сепак, на петтиот играч на светот на патот кон трофејот му стои Надал,кој се најде во финалето на УС Опен по петти пат во својата кариера.

 

Беретини му пружи силен отпор на Надал во првиот сет, водејќи со 4-0 и 5-2, но Рафа никогаш не се предава, па успеа да направи пресврт, да го донесе тој дел од играта во тај-брејк и уште тогаш  да го одлучи натпреварот. Во продолжение, Италијанецот повеќе не беше  „тврд орев“.

Рафа ќе се обиде да го освои 19. грен-слем трофеј, и да му избега на Новак Џоковиќ за три чекори и да му се приближи му на рекордерот Роџер Федерер на само еден.

Во нивниот единствен натпревар досега Шпанецот беше подобар, неодамна во финалето во Монтреал го совлада со – 6: 3, 6: 0.

Related posts

Leave a Comment