Свет

Напад со минофрлачи на зградата на државната безбедност на проруската молдавска република Приднестровје

Неколку истрели, најверојатно од рачни противтенковски фрлачи на гранати, ја погодиле зградата на Министерството за државна безбедност на непризнатата Придњестровска Молдавска Република во Тираспол, соопшти Министерството за внатрешни работи.

„Искршени се прозорците на горните катови. Од собите излегува чад. Соседната територија е опколена од полициски службеници“, се вели во соопштението на Телеграм .

Забележано е дека на местото на настанот работат претставници на итната помош, при што нема повредени како последица на нападите.

Претходно беше соопштено за серија експлозии во зградата на Министерството за државна безбедност во Тираспол.

Related posts

Leave a Comment