Свет

НАТО ставен во готовност

 

Фото: Profimedia
Сојузниците на НАТО денеска ја ставија својата армија во подготвеност и испратија дополнителни бродови и борбени авиони во нивните бази во Источна Европа.

 

Претходните денови бројни членки на Северноатлантската алијанса објавија соопштенија за актуелната состојба или претстојното распоредување на силите, се наведува на сајтот на НАТО.

Данска испраќа фрегата во Балтичкото Море и е подготвена да испрати четири авиони Ф16 во Литванија, како поддршка на мисијата на НАТО во регионот.

Шпанија ќе испрати бродови да им се приклучат на поморските сили на НАТО и размислува да испрати борбени авиони во Бугарија. Франција ја изрази својата подготвеност да испрати војници во Романија под команда на НАТО.

Холандија, исто така, испрати два авиони Ф35 во Бугарија од април за да им помогне на активностите на НАТО во регионот и ќе ги стави бродот и копнените единици во подготвеност.

Соединетите држави, исто така, ставија до знаење дека размислуваат да го зголемат своето воено присуство на источниот дел на Алијансата.

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, рече дека ги поздравува напорите на сојузниците да и стават на располагање дополнителни трупи на Алијансата.

„НАТО ќе продолжи да ги презема сите неопходни мерки за заштита и одбрана на сите сојузници, истовремено зајакнувајќи го источниот дел на Алијансата. Ние секогаш ќе одговориме на секое влошување на безбедноста во нашето опкружување“, рече Столтенберг, а пренесува веб-страницата на НАТО.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!