Свет

НАТО треба да се соочи со “новите закани” од Русија и Кина во Венецуела: Помпео

Американскиот државен секретар Мајк Помпео во четвртокот рече дека силите на НАТО треба да се соберат за да се соочат со “новите закани” што ги поставуваат руската војска и Кина во Венецуела.

“Ние мора да го прилагодиме нашиот сојуз за да се соочиме со новите закани … без разлика дали тоа е руска агресија, неконтролирана миграција, сајбер напади, закани за енергетска безбедност, кинеска стратешка конкуренција, вклучително и технологија  5Ги многу други прашања”, рече Помпео.

Помпео го објави предупредувањето за време на состанокот на министрите за надворешни работи на НАТО во четвртокот, кога ја славеа 70-тата годишнина од сојузот.

Во изјавата за новинарите по состанокот, Помпео рече дека членките на НАТО се согласија дека руските војници треба да се повлечат од Венецуела, каде што беа распоредени во поддршка на претседателот Николас Мадуро, кој е под притисок од коалицијата од повеќе од 50 земји, вклучувајќи ги и САД, да се повлече.

Помпео рече дека темата за Венецуела била покрената за време на разговорите за начините како да се одговори на зголемената странска воена активност на Москва на места како Црното Море каде што Русија заплени три украински поморски бродови минатиот ноември.

Заменик-министерот за надворешни работи на Венецуела, Иван Гил, во четвртокот изјави дека руските сили ќе останат во Венецуела колку што е потребно и не ја отфрли можноста дека би можеле да се додадат уште повеќе, објави новинската агенција Интерфакс.

Related posts

Leave a Comment