Свет

Најмалку осум мртви, 10 повредени во пожар во хотел во украинскиот град Одеса

 

Според украинската служба за вонредни ситуации, било пријавено дека во хотелот Токио Стар избувнал пожар на вториот кат на хотелот во раните утрински часови на 17 август

Најмалку осум лица загинаа во пожар што избувна во хотел во украинскиот град Одеса, објави во саботата украинската служба за итни случаи.

„Осум лица загинаа во пожарот, а 10 други се спасени“, се вели во соопштението на службата.

Според украинската служба за вонредни ситуации, било пријавено дека пожар во хотелот Токио Стар избувнал на вториот кат од хотелот во раните утрински часови на 17 август.

Шеесет и пет спасувачи и 13 противпожарни мотори беа испратени на местото на настанот. Покрената е истрага за утврдување на причината за трагичниот инцидент.

Related posts

Leave a Comment