Свет

Најнова вест : Иран вели дека е подготвен за можноста за војна со САД

 

Иран е подготвен за можноста за војна со САД, но се надева дека, наместо тоа, тензиите меѓу двете нации може да се решаваат со дијалог, рече заменик-министерот за надворешни работи на земјата.

Се надеваме дека можеме да отпочнеме дијалог, но ние сме подготвени за војна“, изјави  заменик-министерот за надворешни работи, Абас Араки, за РИА Новости.

Коментарите на иранското Министерство за надворешни работи доаѓаат само неколку часа откако американскиот советник за национална безбедност, Џон Болтон, го обвини Техеран за напад на поморски рудник на брегот на Обединетите Арапски Емирати.

Related posts

Leave a Comment