Свет

Најџел Фараж: УС Опен одлучи Русите и Белорусите да можат да играат, а не сакаат да му дадат дозвола на Ѓоковиќ бидејќи не е вакциниран. Тоа е тотално лудило(ВИДЕО)

Британскиот политичар Најџел Фараж ги коментираше збунувачките одлуки поврзани со Грен слемовите за невакцинираните играчи и тенисерите од Русија и Белорусија.

На претстојниот Грен слем во Вимблдон ќе можат да настапат невакцинирани тенисери како Новак Ѓоковиќ, а на руските и белоруските играчи нема да им биде дозволено поради санкциите што Велика Британија ги воведе кон Русија и Белорусија поради војната во Украина. .

Сосема поинаква слика ќе има на следниот Грен слем. Имено, невакцинираните играчи нема да смеат да настапат на УС Опен, додека тенисерите од Русија и Белорусија ќе можат да играат.

– УС Опен одлучи Русите и Белорусите да можат да играат, а не сакаат да му дадат дозвола на Ѓоковиќ бидејќи не е вакциниран. Ова е тотално лудило. Не постојат медицински причини кои можат да ја поддржат оваа одлука. Овде не се работи за здравје, туку за контрола.

Аргументот за вакцината е: ако добиете корона, ќе бидете помалку болни. Имајте на ум дека Ѓоковиќ е еден од најздравите 35-годишници во светот. Има целосно здравствено осигурување. Нема шанси тоа да претставува каков било товар за американските власти – рече Фараж.

 

Related posts

Leave a Comment