Регион

НА АЛБАНЦИТЕ НЕ ИМ Е ЈАСНО ШТО СЕ СЛУЧУВА! ТОТАЛЕН ПРЕСВРТ : Гренел доаѓа во Белград, итна средба со Вучиќ

Trump's envoy says US will withdraw if Kosovo and Serbia don't ...

Вчера, претседателот Александар Вушиќ рече дека очекува важна посета на Белград во врска со Косово и Метохија за неколку дена.

Тој не сакаше да открие кој странски претставник е во прашање, но дипломатски извори велат дека тоа е специјалниот пратеник на Доналд Трамп за разговорите меѓу Белград и Приштина.

Иако пристигнувањето на Гренел беше планирано порано, но без да се наведе точниот датум, тој беше забрзан од германската мина со која е оневозможен разговорот во Белата куќа, закажан за 27 јуни. Тој доаѓа во Белград во договор со Трамп и ќе ја пренесе снеговата порака до Вучиќ.

– Објавувањето на обвинението против Хашим Тачи, директно поддржано од Ангела Меркел, ја откажа средбата меѓу претставниците на Белград и Приштина во Вашингтон, но исто така го принуди Гренел да префрли во петтата брзина. Ваквиот потег на неговото, доаѓање во Србија, е директен контра одговор на германскиот – наведува Немања Старовиќ, дипломат.

Според информациите, Гренел, човек со најголема доверба кај Трамп, е решен да го наметне својот економски пристап кон косовскиот проблем како доминантен, за разлика од ЕУ, кој политичките прашања ги гледа како примарни. Од она што може да се слушнеше досега, неговото пристигнување ќе биде официјално објавено до крајот на неделава (најверојатно, како што обично го прави, тој ќе го објавитоа  на Твитер), а потоа ќе биде објавена и агендата.

– Јасно е дека политичките теми се неизбежни, сепак, на Гренел очигледно му се допаѓа да се движи по цврст, а не по лизгав терен и затоа тој ќе продолжи со конкретни економски иницијативи – вели дипломатот.

Според Немања Старовиќ, аналитичар за надворешна политика од Центарот за социјална стабилност, администрацијата на Трамп инвестира многу во преговорите меѓу Белград и Приштина и нема да се откаже од својата водечка улога.

– Сегашната претседателска администрација на САД, олицетворена во Специјалниот пратеник Гренел, инвестираше премногу политички капитал за да ги отстрани пречките за продолжување на дијалогот меѓу Белград и Приштина за сега да се откаже од својата водечка улога во тој процес. Ричард Гренел, користејќи ги сите расположиви методи на притисок, од економски санкции до скоро отворената закана за повлекување на американските трупи од Космет, собори дури две влади во Приштина и е сигурен дека ќе истрае во намерата да му ја обезбеди на својот шеф Доналд Трамп толку потребната улога на миротворец. во пресрет на очигледните неизвесни избори во ноември.

Наведувајќи ја конструктивноста на американската администрација кога станува збор за преговорите меѓу Белград и Приштина, на кои се спротивставува ригидноста на Германија, Дејан Милетиќ од Центарот за проучување на глобализацијата посочува дека не е изненадувачки што Србија го гледа Гренел како сериозен партнер.

– Мислам дека германската дипломатија со својот ригиден пристап навистина се оопредели з една страна, а тоа е албанската страна. Тоа не и служи на честа на Германија или на сè што Србија го прави во соработка со Германија, а тоа се заеднички проекти, економија – заклучува Милетиќ.

Извор: Srbijadanas.com

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!