Свет

На Макрон му е наредено да поднесе оставка бидејќи францускиот претседател се соочува со итна истрага по „предавството на Франција“

Францускиот претседател го поддржа развојот на Uber во Франција склучувајќи договор кога беше министер за економија помеѓу 2014 и 2016 година. Наодите, протекоа по истрагата заснована на 124.000 доверливи внатрешни документи на Uber, поттикнаа повици до г-дин Макрон да поднесе оставка.

Лидерот на Les Patriotes, Флоријан Филипот рече: „Макрон мора да поднесе оставка! Ја издава Франција, нејзините компании, државата, правдата, народот! Надвор!“

Тој додаде: „Ако по #UberFiles опозициите не изгласаат „недоверба“ денес, не знам што им треба!

„Бидете одговорни и гласајте! Собори ја макронијата!“

Повторувајќи ги неговите коментари, европратеникот на Националното обедибување на Ле Пен, Жордан Бардела рече: „Беше општо познато, #UberFiles уште еднаш го покажаа тоа.

„И покрај постојното „во исто време“, кариерата на Емануел Макрон има конзистентност, заедничка нишка: да им служи на приватните интереси, честопати странски, пред националните интереси“.

Левичарската европратеничка Манон Обри исто така го критикуваше францускиот лидер.

Таа рече: „Откритијата за таен договор меѓу Макрон и Убер говорат многу.

„Ние, исто така, сега подобро ја разбираме улогата што ја игра Франција во блокирањето на секое европско регулирање на сомнителните платформи!

„Не е претседател кој управува со Франција, туку лоби!

Лидерот на Ла Франс, Николас Дупон-Ајњан повтори: „Емануел Макрон, лојален поддржувач на Uber.

Како „Министер за економија, тој веќе ја предаваше Франција бранејќи ги интересите на американска компанија!

Според истрагата, францускиот лидер потпишал договор со Uber за „да ја натера Франција да работи за Uber за да може Uber да работи во и против Франција“.

Макрон, исто така, вети „драстично поедноставување на законските барања“ за да се добие дозвола за споделување на возењето.

Uber, исто така, тајно лобираше кај министрите да влијаат на транспортната политика на Лондон, беше објавено.

Протечените документи покажуваат дека лобистите на компанијата за апликации за споделување возење се сретнале со тогашниот канцелар Џорџ Озборн и други министри, според Би-Би-Си.

„Непријавените“ состаноци се одржаа откако Борис Џонсон, како градоначалник на Лондон, вети дека ќе започне преглед кој би можел да го ограничи проширувањето на Uber во главниот град.

Средбата со г-дин Озборн се одржа на приватна вечера во американската сојузна држава Калифорнија, каде што е седиштето на Uber.

Одржани се и други состаноци меѓу лобистите на Uber и сегашните или поранешните министри, вклучувајќи ги Прити Пател, Саџид Џавид, Мет Хенкок и Мајкл Гоув, според корпорацијата.

Г-дин Џонсон на крајот ја напушти својата ревизија и Uber успеа да го зголеми бројот на корисници во Лондон.

Uber негира дека неговото лобирање било тајно и министрите инсистираат на тоа дека правилата биле почитувани, објави Би-Би-Си.

Досиејата беа обелоденети до Гардијан и споделени со Меѓународниот конзорциум на истражувачки новинари и неколку медиумски организации, вклучително и БиБиСи Панорама.

Тие, наводно, покажуваат и големо лобирање на други европски политичари, вклучително и францускиот претседател Емануел Макрон во август 2014 година, кога тој беше министер за економија, и поранешната комесарка на ЕУ, Нели Крос.

Related posts

Leave a Comment