Свет

На црната листа на санкции на ЕУ се најде и рускиот патријарх, РПЦ одговара-овие чекори не се во допир со здравиот разум

патријарх, Кирил

БРИСЕЛ – Европската комисија предложи замрзнување на имотот на поглаварот на Руската православна црква, патријархот Кирил, изјави денеска дипломат на ЕУ.

 

Рускиот патријарх е додаден на црната листа, на која веќе има стотици офицери и бизнисмени блиски до Кремљ, кои ЕУ ги обвинува дека ја поддржуваат војната во Украина.

На ова остро реагираше синодот на РПЦ кој коментираше: Плановите на ЕУ да воведат санкции за патријархот московски и на цела Русија Кирил не се во допир со здравиот разум, изјави портпаролот на Руската православна црква Владимир Легоида.

– Колку санкциите се понедискриминирани, толку повеќе губат контакт со здравиот разум и постигнувањето мир станува потешко, изјави Легоида на „Телеграм“.

Тој нагласи дека Руската православна црква се моли за мир за време на секоја литургија, со благослов на рускиот патријарх и дека помошта на сите загрозени од војната во Украина служи само како потврда на тие зборови.

Во другите вести, претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска во Европскиот парламент презентираше детали за шестиот пакет санкции против Русија, објавувајќи го целосниот крај на зависноста на Европската унија од руската нафта.

Според неа, новиот пакет ќе вклучува четири различни видови санкции.

„Постепено ќе го прекинеме снабдувањето со руска сурова нафта во рок од шест месеци и увозот на рафинирани производи до крајот на годината. Нема да биде лесно. Некои земји-членки се многу зависни од руската нафта, но ние едноставно мораме да го направиме тоа “, рече фон дер Лајен. истакна дека новиот пакет, кој ќе биде усвоен во наредните денови, подразбира целосна забрана за увоз на руска нафта преку морските и конусните цевководи, вклучувајќи сурова нафта и деривати.

За усвојување и стапување во сила на оваа мерка потребна е согласност од сите 27 земји-членки на ЕУ.

Related posts

Leave a Comment