Македонија

НДП се закани со напуштање на сите функции ако биде разрешен Фазлиу

 

 

Пратеникот на Национална демократска преродба, Весел Мемеди денеска го повика СДСМ да ја повлече одлуката за разрешување на министерот за локална самоуправа Сухел Фазлиу, а коалициониот партнер ДУИ да не гласа за негово разрешување.

„Доколку има некаков таен договор СДСМ да предложи, а ДУИ да гласа“, како што истакна Мемеди, тогаш неговата партија не сака да биде дел од тој договор и не им се важни позициите, туку симболиката која ја претставуваат и бранат.

Воедно тој најави дека ќе се повлече од функцијата потпретседател на Собранието и ќе го врати пратеничкиот мандат, а неотповиклива оставка ќе поднесат сите директори и членови на управни одбори кои доаѓаат од партијата.

Related posts

Leave a Comment